Województwo zachodniopomorskie bierze udział w pilotażowym badaniu dotyczącym inteligentnych specjalizacji, realizowanym przez Bank Światowy na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. Właśnie temu przedsięwzięciu była poświęcona konferencja prasowa, z udziałem m.in. wicepremiera Janusza Piechocińskiego, marszałka Olgierda Geblewicza, członka Zarządu Jarosława Rzepy oraz przedstawiciela Banku Światowego Marcina Piątkowskiego. Spotkanie odbyło się 3 listopada w Goleniowskim Parku Przemysłowym.

Na zlecenie Ministerstwa Gospodarki oraz we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, Bank Światowy realizuje projekt dotyczący oceny potrzeb i potencjału firm w ramach inteligentnych specjalizacji w Polsce. W badaniu, oprócz województwa zachodniopomorskiego, biorą udział woj. dolnośląskie, śląskie i świętokrzyskie. Do badania zostanie wybranych po 250 reprezentatywnych przedsiębiorstw, w których międzynarodowi eksperci Banku Światowego przeprowadzą wywiady pogłębione. Rozmowa koncentrować się będzie na kilku obszarach działania przedsiębiorstw, m.in.: zarządzaniu strategicznym, motorach innowacyjności i wzrostu, a także potencjale firmy, czynnikach blokujących wzrost oraz pozycji firmy w łańcuchu wartości i jej relacji z otoczeniem biznesowym. Będzie miała ona również charakter doradztwa gospodarczego.

Poniedziałkowa konferencja odbyła się w siedzibie jednej z zachodniopomorskich firm, wytypowanej do badania – firmy Gryfitlab Sp. z o.o., którą reprezentował prezes Andrzej Szarycki. Byli obecni także przedstawiciele dwóch innych przedsiębiorstw, które wezmą udział w badaniu: prof. Jan Lubiński prezes Read-Gene S.A. oraz prezes firmy Fosfan S.A. Jacek Ciubak.

- Pilotażowym badaniem chcemy sprawdzić stan firm na Pomorzu Zachodnim. W przyszłej perspektywie finansowej ważna jest zmiana akcentów. Środki będą kierowane przez gospodarkę do sektora badań i rozwoju. Wymaga to zmiany sposobu myślenia oraz postaw zarówno przedstawicieli ośrodków naukowych, jak i firm - mówił wicepremier Janusz Piechociński.

Wicepremier podkreślił, że pilotażowe badanie nie odbyłoby się na Pomorzu Zachodni bez otwartości samorządu i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Silne firmy to silny region, a silny region to silna Polska. Z odpowiedzialnością wspieramy przedsiębiorców. Chcemy wzmacniać firmy pod względem innowacyjności, tak żeby mogły konkurować na rynku globalnym i osiągać sukces na świecie. Im lepiej zdiagnozujemy stan zachodniopomorskich firm pod względem potencjału innowacyjnego, tym łatwiej będziemy mogli ubiegać się o środki w przyszłej perspektywie finansowej – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Na podstawie analiz i konsultacji Zarząd Województwa wyznaczył regionalne specjalizacje Pomorza Zachodniego. Są to branże i zasoby, które stwarzają największe szanse na rozwój regionu, tj. biogospodarka, działalność morska i logistyka, sektor metalowo-maszynowy, usługi przyszłości oraz turystyka i zdrowie. W oparciu o nie prowadzony jest proces identyfikacji inteligentnych specjalizacji województwa zachodniopomorskiego.

Członek Zarządu Województwa Jarosław Rzepa podkreślił, że ważną inteligentną specjalizacją Pomorza Zachodniego jest biogospodarka. – Dzięki specjalnym strefom ekonomicznym oraz dostępnym surowcom województwo zachodniopomorskie ma ogromy potencjał. Wierzę, że przemysł rolno-spożywczy stanie się również specjalizacją naszego województwa – mówił Jarosław Rzepa.

Przeprowadzane badanie pozwoli na przedsiębiorcze odkrycie Pomorza Zachodniego. To ważne, żeby przedsiębiorcy stali się centrum wsparcia innowacyjności. Sukces przeszłości nie gwarantuje sukcesu przyszłości. Bez innowacji Polska nie ma szans dogonić Europy Zachodniej – mówił Marcin Piątkowski z Banku Światowego.

Województwo Zachodniopomorskie prowadzi obecnie m.in. wywiady z regionalnymi kluczowymi przedsiębiorcami posiadającymi potencjał rozwojowy i reprezentującymi wskazane regionalne specjalizacje gospodarcze województwa. Badane jest także otoczenie gospodarcze, w tym firmy współpracujące z badanymi podmiotami lub potencjalni partnerzy – wliczając w to szkoły wyższe oraz jednostki badawczo-rozwojowe, które mogą być źródłem nowoczesnych technologii lub innowacyjnych rozwiązań.

Projekt z udziałem Banku Światowego przyczynić się ma do zwiększenia zaangażowania przedsiębiorstw Pomorza Zachodniego w kreowaniu innowacji w regionie poprzez zidentyfikowanie i poznanie potrzeb w tym zakresie oraz zaangażowanie regionalnych podmiotów badawczo-rozwojowych w ich realizację. Pozwoli to również na wypełnienie wymogów Komisji Europejskiej w zakresie tworzenia i wdrażania strategii inteligentnych specjalizacji na poziomie krajowym i regionalnym. Osiągniecie celów badania zapewni możliwość wdrożenia ram strategii inteligentnej specjalizacji w sposób ciągły. Planowane działania mają także na celu poprawę dialogu między sferą biznesu a administracją publiczną w Polsce.

W ramach projektu Banku Światowego planuje się także, aby w przeprowadzeniu badania obok ekspertów Banku Światowego udział wzięli również konsultanci z regionalnych instytucji otoczenia biznesu. Jednocześnie, na podstawie przeprowadzonych rozmów, zorganizowane zostaną spotkania fokusowe, tzw. Smart Labs (m.in. z udziałem przedsiębiorców, jednostek naukowo–badawczych, przedstawicieli UM WZ oraz Banku Światowego), w ramach których ustalany będzie zakres i formuła możliwej współpracy.

Udział w badaniu jest bezpłatny.