Na zdjęciu widać monety ułożone w stos. Na nich znajduje się mała ilość ziemi z której wyrasta zalążek rośliny

Nazwa wynalazku to: „Sposób wytwarzania elementów konstrukcyjnych ze spienionych metali”.

- Jak wiele wynalazków, także ten powstał niejako przez przypadek: udało nam się spienić materiały i uzyskać w efekcie bardzo lekki, ale wytrzymały efekt końcowy – mówi prof. dr hab. inż. Katarzyna Gawdzińska, współtwórca wynalazku.

Innowacyjność materiału tkwi w zastosowaniu kompozytów metalowych i ceramicznych oraz w uzyskanych właściwościach. W wyniku połączenia sumy korzystnych cech kompozytów, uzyskany materiał jest lekki, wytrzymały, ognioodporny, przy jednocześnie prostej i stosunkowo niedrogiej metodzie wytwarzania. Rozwiązanie jest ekonomiczne i ekologiczne: podczas spieniania kompozytów nie stosuje się środka chemicznego, lecz metodę mechaniczną, tańszą i bezpieczniejszą dla środowiska. To pozwala uniknąć konieczności utylizacji niebezpiecznego środka: oszczędzamy więc dwukrotnie, na samej substancji oraz jej neutralizacji.

Piany metalowo-ceramiczne mogą być wytwarzane z materiałów pochodzących z recyklingu, jak np. wióry aluminiowe czy odzyskiwana ceramika. Innowacyjna metoda opracowana przez naszych naukowców pozwala wytworzyć trwałe materiały, które znajdą szerokie zastosowanie w przemyśle, a jednocześnie - podczas procesu produkcji ograniczamy negatywne skutki dla środowiska.

Rozwiązanie może być stosowane bardzo szeroko – w branży okrętowej, transporcie, motoryzacji. Jego ogromną zaletą jest fakt, że uzyskiwany materiał jest odporny na ogień, dzięki czemu można stosować go jako skuteczny i bezpieczny materiał izolacyjny.

Tekst pochodzi ze strony: https://gs24.pl/akademia-morska-w-szczecinie-sprzedala-swoj-wynalazek-firmie-z-branzy-recyklingowej-eco-harpoon-recycling/ar/c5-14820578